Dinamo regional team leaves for Ateitis Cup
Dinamo Tbilisi regional team (players born in 2012-2013) will travel to Lithuania and compete in the Ateitis Cup in Vilnius on March 14-16. In the group, Dinamo will face Latvian Marupes SC, Estonian Maardu, Ukrainian FC Niva and Latvian FK Liepaja.
As you know, Dinamo Tbilisi Regional Schools project has started since 2022 and currently operates in 28 municipalities. About 1,700 football players and 70 coaches are involved in the project. 10 regional festivals are held annually, and as for talents, Sandro Gulua has already managed to get into the academy team.
Dinamo, in turn, provides trainings for coaches twice a year at the academy and seminars introducing the methodology, conducts monthly monitoring of the training process, organizes regional festivals and recruits regional teams, equips coaches and players with Dinamo kits.
Dinamo regional team: Sandro Gulua, Ali Rustamov, Dimitri Vekua, Lazare Ratiani, Andria Kvinikadze, Vasil Bezhitashvili, Lazare Brachuli, Giorgi Kapanadze, Erekle Karseladze, Andria Kapanadze, Luka Begoidze, Samvel Baghdasarian, Giorgi Archemashvili, Daniel Bolkvadze, Davit Pitskhelauri, Guram Diasamidze, Saba Lomineishvili, Andria Berberashvili and Andria Abramian.