Dinamo-2 started the championship
Today, Dinamo 2 held Erovnuli Liga 2 first round match. Our team was hosted by FC Spaer at Ilia Kokaia Football Center, and the match finished with draw – 3:3.
At the start of the match, the hosts took the lead with a penalty kick, which Saba Gegiadze scored accurately. On the 11th minute, the same Gegiadze scored, which was followed shortly by another effective shot by Giorgi Tsetskhladze, and the Spaer took the lead 3:0. Dinamo did not give up and after half an hour, Tsotne Berelidze reduced the score. We could have scored another goal in the first half, but Luka Bubuteishvili missed the penalty. The blue-whites increased their attacks even more in the second half, and on the 58th minute, Temur Odikadze reduced the score to a minimum, and on the 72nd minute, Saba Nioradze tied the score at 3:3. Dinamo 2 will play the next match on March 14 at Bendela, against FC Iberia 2.