Gagra Football Club was founded in 2004. Gagreli club colors are decided in blue and white. This season, the team will play home matches at Petro Arena. In the first league, Gagra was always at the top of the table, but he could not move to the top. In 2007, they lost to Sachkhere Chikhura in the playoffs, and in 2008 to Tskhinvali Spartak. On May 31, 2008, the Professional Football League Board considered the issue of Chiatura Miner, the winner of the Premier League, the winner of the First League, and because the Imereti Club failed to meet the licensing criteria and failed to provide financial guarantees, it was deprived of the right to participate in the 2008/2009 national championship of the higher league and Gagra, who has a higher league license, was allowed instead. The 2010-2011 season was remarkable for Gagra in every way: The team became the first league champion and the owner of the country cup. The team has not had such a successful season since its inception. In 2011, the team won a trip to the Premier League without any problems, won the Georgian Cup and the youth team made its debut at the European tournaments, where it met Anorthosis of Cyprus. Gagreli lost the away match with the score 0-3, but in Zestaponi they defeated the rival 2-0 with the goals of Giorgi Gabedava and Giorgi Tkeshelashvili.
Gagra is back in the major leagues after a ten-year hiatus. The team finished Erovnuli Liga 2 on second place last year. It defeated FC Shukura Kobuleti and moved to Erovnuli Liga.
Head-to-head
FC Dinamo Tbilisi and FC Gagra have competed for 20 times. From them our team won for 14 times, lost 3 and 3 matches finished with draw. The goal difference is 40/11 in favor of our team.
The first victory Gagra recorded in his assets was in the first match of these encounters. This match took place on September 14, 2008, in the first round of the twentieth championship and ended 2-1 in favor of Gagra. One of the successful matches of Dinamo Tbilisi is the victory with a big score in the twelfth round of the same championship on November 21. Dinamo won that game 3-0. Our team also won 4-1 on February 8, 2010, the twenty-first day of the twenty-first championship. On June 20, 2022 Dinamo won the match with big score 5:0. Ousmane Camara, Giorgi Moistsrapishvili, Barnes Osei, Anzor Mekvabishvili and Davit Skhirtladze scored. On March 8, 2023 Dinamo won with the score 5:3. Imran Oulad Omar, Ousmane Camara (2), Gabriel Sigua and Zoran Marusic scored. On May 6 the match finished without goals. On August 13 our team won with the big score 6:1. Imran Oulad Omar performed hattrick, Davit Skhirtladze performed double. One auto-goal was recorded.
On April 16 our team won with the score 2:0 at Petro Arena. Nika Ugrekhelidze and Vasilios Gordeziani scored. The last match between these teams was held on June 1. It finished with Dinamo’s victory 2:0. Dominique Simon and Vakho Salia scored. The match on October 1 finished without goals.