Dinamo Tbilisi has passed a medical examination and has begun preparations for the 2025 season.
The capital team will prepare in Tbilisi until January 15, and then head to Portugal, where they will hold a winter training camp until February 13. Our team will also hold friendly matches during the camp, and we will announce the names of the opponents soon.
Experienced forward Mate Vatsadze extended his contract with the team for another year. Dinamo also returned players who were on loan - midfielder Nodar Lominadze from FC Dila Gori, defender Irakli Iakobidze and midfielder Otar Aptsiauri from FC Gagra.
During the training session at the training grund, Vladimer Kakashvili had 22 players at his disposal:
Mikheil Makatsaria, Papuna Beruashili, Saba Tartarashvili, Nikoloz Ugrekhelidze, Tengiz Gobeshia, Irakli Iakobidze, Gela Sadghobelashvili, Saba Kharebashvili, Jaba Kankava, Luka Tsulaia, Otar Aptsiauri, Tsotne Berelidze, Luka Bubuteishvili, Nodar Lominadze, Nikoloz Tkalia, Sandro Mikautadze, Raul Baratelia, Nikoloz Chikovani, Tornike Morchiladze, Nikoloz Tsetskhladze, Davit Gotsiridze and Mate Vatsadze.
Several players from the team will join the training process in the coming days. We will inform you about these and other details before leaving for the Portuguese training camp.